Skip to content

Eye For Nature | Samen bouwen aan een sterke, toekomstbestendige voedselvoorziening in Alblasserwaard-Vijfheerenlanden

Eye for Nature (EFN) is een coöperatie die boeren, burgers, bedrijven en overheden verbindt om samen te werken aan duurzame initiatieven. Onze thuisbasis is boerderij “Onze Ruimte” in Schelluinen – een ontmoetingsplek waar ideeën tot leven komen en waar we met z’n allen bouwen aan een toekomstbestendige regio.

Waarom dit project en met wie?
Met dit project willen we het regionale voedselnetwerk en de korte keten in de Alblasserwaard-Vijfheerenlanden versterken. Samen met partners als Yuverta Ottoland en Den Hâneker werken we aan:

    • Eerlijke prijzen voor boeren en telers
    • Betere afzetmogelijkheden/branding voor lokale producten
    • Meer verbinding tussen boeren, ondernemers en burgers
    • Samen leren en kennis delen

Deze opdracht is gegeven vanuit Yuverta Ottoland in 2022 die de korte keten dynamiek wil achterhalen in de regio Alblasserwaard-Vijfheerenlanden (A5H). De oorspronkelijke vraag was om het huidige A5H netwerk te verkennen: hoeveel boeren doen mee aan korte keten, zijn ze met elkaar verbonden, en op welke manieren? Uit daaropvolgend onderzoek in de regio (2024/2025) blijkt dat er een regionale inzet bestaat voor de korte keten. Veel boeren hebben hun eigen landwinkels en verkopen een divers assortiment producten. De schaal van deze landwinkels en de individuele behoefte vanuit de boeren voor het aansluiten van een nieuw netwerk verschillen. Daarnaast is er contact met organisaties zoals Voedselfamilies Zuid-Holland en Voedselfamilie Krimpenerwaard, die als succesvolle voorbeelden de ervaring en kennis hebben waar wij van kunnen leren.

Uit het onderzoek blijkt dat we ons moeten richten op drie belangrijke pijlers:

  • Netwerkuitbreiding: Het verbinden van boeren, ondernemers en andere sleutelfiguren in de regio.
  • Zichtbare acties: Concreet aan de slag gaan met initiatieven die direct impact hebben, zoals het opzetten van lokale afzetkanalen.
  • Regionale samenwerking: Het versterken van de banden binnen de regio als fundament voor een duurzame korte keten.

De korte keten is een belangrijk uitgangspunt: minder schakels tussen boer en consument, meer transparantie en een eerlijke prijs. Maar we gaan een stap verder. We bouwen niet alleen aan korte ketens, maar aan een hecht regionaal voedselnetwerk – een systeem waarin boeren, ondernemers, burgers en organisaties samenwerken om de voedselvoorziening in de Alblasserwaard-Vijfheerenlanden toekomstbestendig, zichtbaar en waardevol te maken.

Op dit moment zetten stagiairs Mengsje Menkveld en Mats Huijskens zich samen met projectmanager Doortje Beemster hier dagelijks voor in.

Onze missie is groeien naar een regio waar boeren, makers en burgers elkaar vinden, lokale producten trots op de kaart worden gezet en ondernemers elkaar versterken door kennis en netwerken te delen. Onze visie is gericht op een toekomstbestendige voedselketen, waarin het delen van kennis en samenwerken in de regio centraal staan.

Jij bent de schakel! We zoeken:

  • Boeren en makers die willen meedenken over duurzame afzet en samenwerking.
  • Ondernemers die lokale producten willen ondersteunen of verkopen.
  • Burgers die betrokken willen zijn bij het voedselnetwerk van de regio.
  • Partners die kennis, ruimte of middelen willen inbrengen.

Wil je meedoen, ideeën delen of gewoon meer weten?

Mail naar communcations@eyefornature.world
Bel ons op: 06 168 25 383

Bron en beeld: Eye For Nature

Back To Top
Lid worden